Rendkívül fontos a használatuk és ezt jóformán mindenki tudja, aki növényekkel foglalkozik. A gyomirtó szer olyan vegyszer, ami a gyomok elpusztítására szolgál. Idesorolhatóak a növények lombozatát leszárító, fonnyasztó készítményének is.
Fontos tudni, hogy az országban jelenlévő növényvédő szer több mint hatvan százalékát a gyomirtó szer teszi ki, amelyek hatásukat tekintve két csoportba sorolhatóak, a szelektív illetve a totális gyomirtó szer kategóriákba.
Ezen kívül, a növény által való felvétel szerint is csoportokat képez, ennek függvényében lehet talaj-herbicid vagy levél-hebricid, ez utóbbi pedig lehet kontakt vagy szisztematikus hatású. Az alkalmazás időpontja alapján pedig lehet vetés előtti, kultúrnövény kelése előtti vagy kultúrnövény kelése után használatos.
A gyomirtó szer használata rendkívüli körültekintés igényel, mivel élettanilag közelálló fajokat vagyis kultúrnövényeket és gyomokat kell megkülönböztetni, így a szelektivitásnak nagy jelentősége van. A totális gyomirtó szer valamennyi növényre mérgező hatássá bír, ám a szelektív, meghatározott körülmények között egyes kultúrnövényeket megkímél, ám a gyomokra sem egyformán veszélyes.
Ezek a tudnivalók jelentősek lehetnek a cserje ültetés során is, hiszen így megkímélhetőek a pusztulástól egy-egy gyomirtás alkalmával. A cserje vagy bokor érdekessége, hogy inkább kertészeti mintsem botanikai kategóriába tartozik.
Ezek a fás szárral rendelkező növények a fáknál jóval alacsonyabbak, maximum öt-hat méteresek. Sok cserje kaphat fa besorolást, ám ez fejlődésük során derül ki, hogy melyik kategóriába fog tartozni. A cserje alapvetően kevés gondozást igényel, időnként érdemes tápanyagozni, hogy új erőre kaphasson.
A cserje elhelyezését tekintve, kedveli a napos vagy félárnyékos helyeket. A kiválasztás során fontos lehet, hogy olyan kerüljön a kertbe, amelyik sokáig, akár egy egész éven át ontja a virágait. Sőt, ma már olyan cserjék is kaphatóak, amelyek akár egész évben ültethetőek, áprilistól egészen novemberig.