Az elektromos áram díjának emelkedése miatt, nagyon sokan elgondolkodnak azon, hogy miként tudnának spórolni. Ha Te is ezek közé tartozol, akkor most érdemes odafigyelned, ugyanis számos hasznos dolgot megtudhatsz a napelemekről. Az első és talán a legfontosabb, hogy nulla referenciával, tapasztalattal ne állj neki egyedül beszerelni a komplett rendszert, mert óriási hibát követhetsz el! Ezért is jársz jobban, ha a napelem rendszer telepítést profikra bízod.
Ha csupán egy vezeték hibásan kerül bekötésre, akkor az egész rendszer teljesítménye csökken. Nagyon fontos, hogy milyen inverter és panel mellett döntesz, ugyanis mindkét eszközből sokféle megtalálható a piacon. Az inverterek sorából célszerű a SolarEdge vagy a Fronius valamelyik változatát választanod. Ezek ugyanis beépített okosfunkciókkal rendelkeznek, a minőségük pedig rendkívül magas. Napelemekből pedig érdemes elgondolkodnod a kristályos verziókon, ugyanis ezek számítanak a jelenlegi legmodernebb és legnépszerűbb modelleknek.
Nézzük meg, hogy mit is kell tudni egy napelem rendszerről, miből tevődik össze pontosan!
Azzal bizonyára mindenki tisztában van, hogy a napelem rendszer fő alkotó eleme maga a panel. Ha ez az eszköz hiányzik, akkor nincs, ami megtermelhetné a villamos energiát. Azonban nagyon fontos szerep jut az inverternek is. Ez az eszköz segít átalakítani a napelemből érkező áramot felhasználható váltóárammá. A paneleket megfelelő vezetékkel és optimalizálókkal is fel kell szerelni. Továbbá, ha a tető síkja nem teszi lehetővé a hagyományos elhelyezést, akkor szükség lesz egy tartószerkezetre.
Ezt jobbára fémből készítik. A tartónak köszönhetően, a panelek nemcsak a tetőn, de a földön is helyet kaphatnak, egyfajta parkként. Ha ez utóbbi mellett szeretne valaki dönteni, akkor nem kell másra, csak a megfelelő dőlésszögre odafigyelnie. Természetesen a napelem rendszer részét képezi a tervezés és a kivitelezés is. Mind a kettőnek elengedhetetlen szerep jut a rezsi csökkentésében. A tervezés során ugyanis figyelembe kell venni a tető adottságait, dőlésszögét, kialakítását. A kivitelezésnél pedig fontos, hogy minden vezeték, kiegészítő megfelelő bekötéssel kerüljön a helyére.
Mit kell tudni a hálózatra kapcsolt és a szigetüzemű napelemekről?
A hálózatra kapcsolt napelemek azok, amik az áramszolgáltató rendszerébe azonnal feltöltik a megtermelt energiát. Ennél a változatnál nincs szükség töltésvezérlőre, csupán az inverter elhelyezéséről kell gondoskodni. A hálózatra kapcsolt rendszernél a hálózat teljes energiája felhasználható, ráadásul a túl alacsony termelés sem befolyásolja az energiafelhasználást.
A szigetüzemű rendszereknél viszont függetlenedni lehet a szolgáltatótól, viszont kicsit költségesebb megoldásnak számít. Először is fontos megemlíteni, hogy az akkumulátorok energiaszintjét a töltésvezérlő szabályozza. Amellett, hogy beszerelésre kerül az inverter, még az akkumulátoroknak is biztosítani kell a tároláshoz szükséges helyet. Továbbá, a szigetüzemű rendszernek hosszabb a megtérülési ideje, hiszen 50-70 %-kal költségesebb a beüzemelésük.